Kommenteeri

Koroonaviiruse vastased meetmed Tallinnas, Tartus ja Helsingis

Vaatasin üle, mil viisil on Tallinn, Tartu ja Helsinki reageerinud koroonavirusele selle nädala jooksul. Tartu on toime tulnud väga hästi, Tallinn nii ja naa, Helsingil on Eesti linnadest väga erinev strateegia.

Tartu – kiire ja tubli otsustaja

Tartu on olnud kiire ja tubli otsustaja ja andnud oma elanikele selgeid sõnumeid ja juhiseid.

Juba esmaspäeval andis Tartu linnavalitsus linna koolidele ja lasteaeadadele juhiseks juhuks kui asutus tuleb viiruseohu tõttu sulgeda. Ka lapsevanematel paluti läbi mõelda ja valmis olla.

Nädala keskel otsustas linnavalitsus koolid sulgeda, teatati mitmete suurte ürituste ära jätmisest.

Reedeks teatas linnavalitsus täiendavalt, et suletakse ka kõik spordibaasid, peatatakse huvitegevus, ühistranspordis ei saa siseneda esiuksest ning neis ei müüda enam pileteid ja peatatakse ka kodanike vastuvõtt – linna poole saab pöörduda telefoni või internetit teel.

Tallinn hakkas tegutsema alles siis kui saab valitsuselt suunised

Tallinna teatas teisipäeval koolide ekskursioonide ja välisreiside tühistamisest, kuid koolide sulgemist vajalikuks ei pidanud. Kui kutsusin esmaspäeval üles koole sulgema ja üritusi ära jätma nimetasid keskerakondlased seda populismiks ning paanika õhutamiseks. 

Rahvusvaheliste suurürituste kohta märgiti Tallinnas esialgu vaid seda, et tuleks vältida külaliste kutsumist riskipiirkondadest. Ürituste kohta tervikuna märkis linnapea, et hetkel ei peeta suuremaid piiranguid veel vajalikuks.

Veel neljapäeval ilmus linna kodulehele uudis, et reedel toimub linnaarhiivis Talvesõja teemaline konverents. Kas see üritus toimus või mitte, seda ma ei tea. Linnavalitsus hakkas alles pärast avalikkuse pahameeletormi tegelema Tondiraba jäähalli kavandatud Kirkorovi kontserdi ära jätmisega.

Alles pärast eriolukorra välja kuulutamist ja valitsuse vastavaid korraldusi otsustati siiski koolid sulgeda, üritused tühistada ning spordikeskuste uksed kinni panna.

Helsingis koolid ja linnaasutused avatud

Helsingi on rakendanud Eesti linnadest märksa erinevamat strateegiat.

Helsingi linna koolid ja muud asutused tegutsevad tavapäraselt. Linn on tõstnud tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna valmisolekut, avatud on koroonaviiruse infotelefon Helsingi elanikele ning kõik ülemiste hingamisteede haigustega patsiendid suunatakse ühte linna haiglasse.

Piiratud või ära jäetud on täiskasvanute täiendõppega seotud ning muud kursused, enam kui 100 osalejaga üritused. Linna töötajate kaitsmiseks on tühistatud nende välis- ja riigisisesed lähetused ning soositakse kaugtööd.

Avalikes kohtades pannakse välja käte desinfitseerimise vahendeid.

Soome kohta oleks huvitav rohkem teada saada. Kui oled Helsingist, siis kirjuta mulle.

Kuidas edasi?

Lähimad nädalad tulevad rasked. Tallinn peab kiiresti Tartust õppust võtma ning tööle hakkama. Eriti vajavad hetkel tähelepanu eakatele pakutavad teenused ja abi.

1. Kas linn suudab üksinda elavatele eakatele pakkuda abi toidukaupade hankimisel?

2. Võib-olla tuleks piletita sõitjaid ning heakorraga tegelevale MUPO-le leida hetkel märksa paremat rakendust?

3. Paljude Tallinna laste jaoks on koolilõuna ainus soe toit - kas neile saab koolilõuna siiski valmis teha ja koju viia?

4. Kui linna spordibaasid, spordiklubid ja muud linna asutused on suletud, siis on suur hulk linna töötajaid tegevuseta - kas neid saab kuidagi rakendada, nt eakate inimeste aitamisel?

5. Kommunaalvaldkonna ja MUPO eest vastutav abilinnapea näib olevat Egiptuses puhkusel - kas eriolukorra kehtestamine riigis ei ole piisav põhjus puhkust katkestada ning tulla tagasi tööle?

Lisa kommentaar

Email again: