Kommenteeri

Natalja Andrejeva, mõjukate Eesti poliitikute sõber, keda pole olemas

Paljudel Eesti poliitikutel on ühine Facebooki sõber – kaunitar Natalja Andrejeva. Paraku ei ole teda päriselt olemas. Kes või mis on selle taga? 

Ilmselt seoses valimiskampaania ning sagedaste mainimistega meedias saan viimasel ajal Facebookis iga päev arvukalt sõbrakutseid. 

Üldjuhul vaatan sõbrakutsete saatjatele profiilile põgusalt peale. Kui tegemist on anonüümse kontoga, profiilipilt puudub või tundub midagi muud kahtlane, siis kustutan need sõbrakutsed. Kui keegi vastikult käitub, blokeerin.

Järjest sagedamini püüavad minu sotsiaalmeedia kanalitesse infiltreeruda internetitrollid, et seal kurjustada ja sõimelda.

Varasemalt ma nii hoolikas ei olnud, seega kahtlustan, et ka minu "sõprade" hulgas võib olla libakontosid.  

Natalja Andrejeva - Eesti poliitilisele eliidile lähedane isik

Näiteks mõned päevad tagasi saatis mulle sõbrakutse Natalja Andrejeva.


Profiili järgi on tegemist “self-employed” ehk vabakutselise naisterahvaga, kes on õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis ning Tallinna Polütehnikumis ning elab Tallinnas.

Natalja on sündinud 30. Augustil 1995. Tema suhtestaatus Facebookis on “vallaline” ning tal on Facebookis 652 sõpra.

Tema sõprade seas on paljud Eesti poliitikud, erinevatest erakondadest.

Näiteks roheliste esinaine Zuzu Izmailova. Väga palju on Keskerakonna nii mees- kui nais poliitikuid (nt aseesimees Jaanus Karilaid), aga ka Reformierakonna poliitikud – Riigikogu liige Kalle Palling ja erakonna auesimees Siim Kallas.

Natalja "sõber" on ka Riigikogu esimees Eiki Nestor ning Mart Luik Isamaast.

Sekka mõned ajakirjanikud ja "ajakirjanikud", näiteks Virkko Lepassalu ja Jakko Väli.

Aga ka endine kõrge riigiametnik, endine Siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantser ja tänane sisekaitseakadeemia sisejulgeoleku instituudi juht Erkki Koort.

Natalja piltidel on hoopis Candice Swanepoel

Mis seal salata, Natalja Andrejeva on kaunis naine.


Ta on avaldanud endast mitmeid professionaalselt tehtud pilte, paraku on piltidel hoopiski Victoria's Secreti pesushowdest tuntud supermodell Candice Swanepoel.

Siin on Google'i pildiotsingu tulemused:
Muidugi libakonto

Võtsin sõbrakutse vastu, et vaadata Natalja kontot lähemalt.

Telefoni number, mis on kontoga seotud, ei ole kättesaadav.

Tallinna Tehnikaülikooli vilistlaste hulgas on kolm samanimelist isikut, kuid kõik nad on lõpetanud ülikooli palju varem kui enda sõnul 1995. aastal sündinud Natalja oleks seda saanud teha.

Kõigi eelduste kohaselt on tegemist libakontoga. 

Ma ei heida midagi ette loos mainitud poliitikutele. Nagu ütlesin, sõbrakutseid tuleb väga palju, minagi ei süvene neisse alati piisavalt.

Konkreetse "Nataljaga" oli mul 68 ühist sõpra. See jätab mulje, et tegemist on päris inimesega.

Kui konkreetsel juhul ei oleks kasutatud Candice Swanepoeli fotosid, siis võib-olla ma ei olekski märganud, et tegemist on kahtlase kontoga.   

Libakonto loomine on töö ja vaev - milleks seda tehakse?

Huvitavam küsimus on hoopiski see, miks selline konto nagu Natalja oma eksisteerib? Kes on selle loonud? 

Keegi on teinud tööd ja kulutanud aega, kopeerinud internetist pildid, mõelnud välja muid andmeid, otsinud ja lisanud sõpru ning lõpuks lisanud sõbraks terve rea Eesti poliitikuid ning julgeolekuvaldkonnaga seotud inimese.   

Mis on selle tegevuse eesmärk?

Võimalik, et konkreetne juhtum ei kujuta endast mingit ohtu riigi julgeolekule. Kuid laiemalt on küsimus oluline, mis saab meie demokraatiast, kui meie poliitilist debatti kujundavad väljamõeldud inimesed ja väljamõeldud uudised?

Kuidas sellega võidelda?

Huvitavad ja ajakohased küsimused, millele vastuseid ma selle valimiskampaania jooksul küll kuulnud ei ole.

Muide, märke Venemaa sekkumisest Eesti valimistesse ei ole. Kuid Reformierakond veetis eilse päeva jagades valeuudist selle kohta nagu oleks Kohtla-Järvel seoses haridusminister Mailis Repsi visiidiga linnavalitsuse ees heisatud Venemaa Föderatsiooni lipp. 

Vaatamata sellele, et Reformierakonna juhtivad poliitikud (ka Kaja Kallas) on alla kirjutanud lubadusele mitte levitada valeinfot ning manipuleerida valijatega õõnestavad nad mõnuga Eesti demokraatiat. Sellest on kahju. 

Lisa kommentaar

Email again: