Kommenteeri

Seederil on kõvasti seletamist

Täna Eesti Ekspressis avaldatud andmed Isamaa kampaaniakulutuste ebakõla kohta viitavad üheselt valitsuserakonna varjatud rahastamisele. Küsimus on selles: kes on seda teinud ja millistes huvides? 

Raimond Kaljulaid
Tänane Eesti Ekspress on avaldanud andmed, mis viitavad võimalusele, et valitsuserakonda Isamaa on suures ulatuses varjatult rahastatud. Kindlasti lükkab Isamaa selle süüdistuse tagasi. Kuid tegelikult on asi enam kui tõsine.

Emori reklaamikulutuste uuringu ja deklareeritud kulutuste võrdlemine ei olnud 10-15 aastat tagasi eriti tõhus tööriist, sest üldiselt oli teada, et KÕIK suuremad erakonnad rahastavad oma kampaaniaid osaliselt ka varjatult. See lihtsalt oli nii.  

Alati oli ettevõtjaid, kes kas ei tahtnud oma rahalist toetust avalikustada või siis ei saanud seda teha - sest oleks välja tulnud nende korruptiivne seos otsustajatega. Seega maksid nad kinni erakondade arveid või andsid poliitikutele lihtsalt sularaha.

Näiteks paljastas Silver Meikar, kuidas sularaha anti erakonna poliitikutele, et need selle oma nime alt erakonnale annetaks.   

Nüüd on olukord kindlasti muutunud. Prokuratuur, kaitsepolitsei, keskkriminaalpolitsei on teinud tõhusat tööd.

Usun, et väheste eranditega rahastavad tänased erakonnad ja poliitikud oma kampaaniaid riigieelarvest ja annetajatelt saadavast rahast. 

Seega on tänapäeval uuringutejärgsete reklaamikulutuste ja deklareeritud kulutuste võrdlemises iva sees. Kui enamik on enamvähem ausad ja keegi petab, siis torkab see silma.

Isamaa puhul torkab väga suurelt silma, et nende tegelikud kulutused võisid olla palju-palju suuremad kui nende ametlikult deklareeritud kulutused. 

Pole usutav, et ühele erakonnale müüakse meediat oluliselt soodsamate hindadega. Või kui müüakse, on seegi soodustus - tõenäoliselt ebaseaduslik.

Mina ei imestaks kui politsei alustaks teatud menetlustoiminguid Isamaa peakontoris ja juhtivate poliitikute elukohtades esimesel võimalusel. Asi haiseb väga kõvasti. 

Kuid asi võib olla ohtlikum ja hullem. 

Isamaa on täna end küllalt kiiresti ümber positsioneerinud sisuliselt EKRE väikeõeks. Ja nüüd tuleb välja, et keegi paneb kõvasti raha sisse sellesse, et saada vastu sarnast poliitikat nagu ajavad äärmusparempoolsed jõud üle kogu Euroopa. Miks? 

Mina näen kolme võimalikku seletust.

Esimene on maailmavaateline. Soovitakse toetada rahvuskonservatiivset poliitikat, traditsioonilisi pereväärtusi, ühevärvilist ja ükskeelset ühiskonda. Kuid maailmavaadet võib ju toetada ka avalikult, mis siin karta? 

Teine võimalus on ärihuvid. Kui tuntud nimega erakond on uppumas, siis võib selle üsna odava hinnaga kätte saada. Kui see erakond juhtumisi läheb pärast valitsusse, siis on soodsa hinnaga saadud endale ligipääs selle valitsuse tagatoale, infole ja otsustele.

Kolmas võimalus - mille peale ei taha väga mõeldagi - on see, et Isamaad on rahastatud kellegi sellise poolt, kellele ühtne Euroopa, tugev Euroopa Liit ja Euroopa vabadused mingil põhjusel üldse ei meeldi. 

Kas juhus või mitte, aga Isamaa on ka Euroopa valimistel alustanud selgelt suuremate kulutustega kui mitmed teised erakonnad. Küsigem nüüd endalt, keda häirib tugev ja ühtne Euroopa Liit kõige rohkem ja kellel võiks olla huvi seda lõhkuda. 

Lisa kommentaar

Email again: