Kommenteeri

Mida teha elektrikatkestuse puhul?

Soome riik on koostanud põhjalikud juhised, kuidas käituda elektrikatkestuste puhul. Kuna elektrikatkestused võivad ette tulla ka Eestis, mõtlesin, et mõtlesin, et teen ülevaate ka Soome materjalist. 
Soome materjaliga saad originaalis tutvuda siin. Eesti uuendatud "Ole valmis!" juhistega saad tutvuda siin.  

Kõigepealt soovitavad soomlased teha kindlaks, kas elektrikatkestus on vaid sinu kodus/majas või on ka naabermajade aknad pimedad või koguni tänavavalgustus ei põle.

Võrguettevõttele ei ole tingimata vaja katkestusest teatada. Nad teavad seda niigi. Küll aga on põhjust võrguettevõttele teatada juhul kui näed, et elektriliinid on saanud kahjustada, näiteks neile on kukkunud puu. 

Elektrikatkestuse korral on mõistlik kodumasinad vooluvõrgust lahti ühendada või välja lülitada. Võib juhtuda, et vool tuleb tagasi siis, kui sind ei ole kodus ja siis võib sisse lülitatud ahjust või triikrauast õnnetus tulla. Välja tuleks lülitada ka elektriradiaatorid.


Mis saab elektrikatkestuse korral, sõltub selle kestusest

Koheselt seiskub elektritransport (nt rongid, trammid), pangaautomaatid ja kaardimaksed enam ei toimi, osades kodudes kaob ka veevarustus, paljudes tanklates ei saa enam tankida kütust, liftid ei tööta, tuled kustuvad ja kodumasinad ei tööta, tänavavalgustus kustub, külmkapid ja sügavkülmad hakkavad üles sulama.

15 minutit kestva katkestuse korral sulgevad uksed enamik toidupoode ja väikepoode.

2 tundi kestva katkestuse korral hakkavad end välja lülitama mobiilside tugijaamad – helistada ja internetti kasutada enam ei saa. Suuremad toidupoed hakkavad sulguma.

6 tundi kestva katkestuse korral kaob Soomes enamikes piirkondades telefoni- ja internetiühendus. Autode, taksode ja ühistranspordi kütus hakkab otsa lõppema.

Pikemate katkestuste korral ning külma ilmaga võib õhutemperatuur siseruumides langeda alla 10 kraadi, mis on vähese liikuvusega inimestele - väikelapsed, eakad, nõrga tervisega inimestele - ohtlik! 

Infot saab raadiost. Kui patareidel toimivat raadiot ei ole, saab kasutada autoraadiot. 

Hädaabinumbrile 112 ei maksa helistada, et elektrikatkestuse kohta infot küsida. Sellega võib tekkida olukord, kus päriselt abi vajavad inimesed ei saa häirekeskusega ühendust!

Kui vajad abi, kuid sinu võrguoperatoori levi on kadunud, proovi telefon taaskäivitada ja vali hädaabinumber 112 enne kui oled telefoni SIM kaardi PIN koodi sisestanud. Veel üks võimalus on võtta telefoni SIM kaart välja ja proovida siis helistada hädaabinumbril.

Kui vajad abi, aga telefoniühendust ei ole, siis proovi küsida abi naabritelt, proovi näiteks peatada mööduvat politseipatrulli, päästeautot vms, kelle side toimib ka elektrikatkestuse korral.

Kui keegi on vajab koheselt arstiabi, nt on vigastatud ja hädaabinumbriga ühendust ei saa, siis võib võimaluse korral inimese ise toimetada haiglasse.

Kui töötad hoolekandes või muul ametikohal, kus töö sisuks on inimeste aitamine, siis proovi siiski minna tööle – inimesed võivad vajada sinu abi.

Toiduvarudest alusta sellest, mis on külmkapis ja mis rikneb kiiremini. Kui väljas on külm, saad riknevaid toidukaupu hoida õues.

Süüa saab teha näiteks matkapriimusega. Ohutum on asetada priimus näiteks pliidiplaadile, mis on süttimiskindlam.

Toidu saab valmistada ka grillides. Elektrikatkestuse ajal on Soome ametivõimude sõnul lubatud grilli kasutada ka koertermaja rõdul, kui muud ei jää üle. Igal juhul peab hoidma kustutustekki käepärast ja olema väga ettevaatlik. 

Soomes püüavad koolid ja lasteaiad ka elektrikatkestuse ajal jääda avatuks, sest paljudel vanematel on vaja ka sellisel juhul minna tööle. Kui katkestus kestab pikemalt, ei pruugi lastehoid ja kool enam avatud olla.

Haiglad ja polikliinikud saavad toimida, kuid võivad osutada abi vaid neile, kes seda vältimatult vajavad. 

Elektrikatkestusega võivad kaasneda suured liiklusummikud, kuna foorisüsteemid ei toimi ning inimesi on tavapärasest rohkem liikvel.

Pikema katkestuse puhul on soovitus kasutada autot võimalikult vähe. Hädavajalike sõitude osas võib näiteks kokku leppida naabritega ning teha sõite ühiselt ühe autoga. Nii hoiate kokku kütust, mida ei pruugi tanklast saada olla.

Rongid ei pruugi katkestuse ajal sõita või siis ei suuda püsida graafikus. Laevad sõidavad, kuid samuti ei pruugi püsida graafikus. Lennuliiklus jätkub lühemaajalise elektrikatkestuse ajal tavapäraselt. Pikema katkestuse korral on siiski võimalik, et ka lennuliiklus saab häiritud.

Liftid võivad jääda seisma. Kui jääd lifti kinni, siis lase häirekella ja kutsu abi.

Kui kodus on jahe, siis pane riided selga ja maga mitme teki all või kasutada magamiskotti.

Loomulikult rõhutavad ka soomlased igati seda, et sellisteks kriisideks on vaja valmistuda. Nende soovitus on varuda toitu ja vett vähemalt kolmeks päevaks ning ka muid vajaminevaid asju, nagu taskulambid, varupatareid jne, mida soovitab ka "Ole valmis!" trükis

Lisa kommentaar

Email again: