Kommenteeri

Mida Vakra diplomiskandaal sotsidele tähendab?

Kas Rainer Vakra diplomiskandaal on sotsidele lihtsalt ebamugav vahejuhtum või katastroof? Palju sõltub sellest, mida teeb Tallinna Ülikool.


Kõva häältemagnet
Vaatama sellele, et Rainer Vakra ei ole just kõige terasem pliiats sotside pinalis, on SDE jaoks Vakra oluline poliitik ja kõva häältemagnet.  

Näiteks eelmistel kohalikel valimistel sai SDE Tallinnas kokku 21 053 häält, Rainer Varka tõi neist erakonnale 3296. See on 16% kogu SDE tulemusest pealinnas.

Eelmistel Riigikogu valimistel sai Rainer Vakra Nõmme ja Mustamäe valimisringkonnas 4132 häält, mis on igati arvestatav tulemus - samas suurusjärgus teiste tuntud sotsidega, nagu Ivari Padar, Sven Mikser, Helmen Kütt, Eiki Nestor ja Andres Anvelt ja muide palju rohkem kui erakonna esimees Jevgeni Ossinovski.

Mis nüüd saab?

Kindlasti pehmendab lööki see, et erakonna esimees Ossinovski ning teised juhtivad sotsid (Raik) on võtnud Vakra plagiaadi suhtes küllalt leebe hoiaku.

Kui samasugune materjal oleks ilmunud mõne teise erakonna kandidaadi suhtes, kas siis oleks SDE poliitikud täna esimesed, kes nõuaksid “väärtuspõhiselt” selle inimese lahkumist poliitikast. 

Kindlasti on Vakra valimiskampaania vähemalt ajutiselt rööbastelt maas. Suurel määral võib maha kanda ka SDE pingutused selle nimel, et näida rohelisemad kui rohelised.

Samas ei maksa arvata, et Rainer Vakra tulemus Riigikogu valimistel tuleb nüüd null häält.

Tuletame meelde, kuidas eelmiste valimiste eel oli suur skandaal Taavi Rõivasel Reformierakonnast, kes tegi sellele vaatamatatugeva tulemuse ja on täna Reformierakonna üks favoriite Euroopa Parlamendi valimistel.
 
Osa Vakra valijatest hääletab ikkagi tema poolt, teine osa valib Vakra asemel Särgavat või teisi SDE kandidaate.

Olgu öeldud, et mina isiklikult mingit kahjurõõmu ei tunne. Tervikuna on SDE näol tegemist erakonnaga, mis ikkagi teatud määral tasakaalustab Eesti parempoolsust ja konservatiivsust. 


Sotsidel on kindlasti oma roll meie poliitilises ökosüsteemis liigirikkuse tagamisel. Seega loodan, et ühe poliitiku tegevus ei tõmba nende toetust tervikuna liiga tugevalt alla.

Nagu Urve Palo omal ajal ütles: "Sotside valijad on keskmisest haritumad ja intelligentsemad, juht peab vastama nende ootustele." Kindlasti mõistab keskmisest haritum ja intelligentsem valija hukka teadustöös plagiaadi, kuid samas suudab eristada, et erakond ei saa ega pea vastutama ühe oma poliitiku 17 aasta taguste tegude eest.

Mida teeb ülikool?

Palju sõltub sellest, mis saab edasi. Kui Vakra alma mater ei taha enne valimisi vastuolulise teemaga tegeleda ning menetleb kaasust peale valimisi, ei ole meedial järgmisel nädalal Vakra kohta midagi uut öelda ja uued asjad tulevad peale.

Kui aga ülikool otsustab, et selles asjas on vaja selgust veel enne valimispäeva, siis on meedia võimalik teemat jätkata ning kahju sotsidele seda suurem.

Lisa kommentaar

Email again: