Kommentaarid (1)

Sotsid kavandavad 300 miljoni eurost maksutõusu?

Rahandusministeeriumi valimisprogrammide analüüsist selgub, et Sotsid kavandavad 6-kordset maamaksu tõusu, mis läheb Eesti inimestele maksma 300 miljonit eurot. Huvitav, kuidas nad seda selgitavad?

Rahandusministeerium on ka nende valimiste eel arvutanud, mida erakondade valimislubadused meile maksma lähevad. Põhjalikud tabelid ja materjalid leiab siit. Eeldades, et enamikul meist ei ole aega nende põhjalikumaks läbi töötamiseks, siin on lühike kokkuvõte. 

Ümmargused lubadused

Rahandusministeeriumi kokkuvõttest selgub, et üldiselt on erakondade valimisprogrammides suur osa sõnastatud selliselt, et mõju riigieelarvele ei ole võimalik välja arvutada. See on omane kõigile erakondadele. 

Samuti toovad erakonnad üldjuhul välja ainult head uudised - palju tõusevad toetused või langetatakse makse. Arvutuse teist poolt - milliseid teenuseid vähem osutatakse või milliseid maksutõuse kavandatakse nende muudatuste rahastamiseks, keegi väga välja ei too.  

Selgus ka see, et EKRE programm on täpselt nii populistlik, nagu oligi arvata. Näiteks läheb ainuüksi nende plaan alandada käibemaksu riigile maksma 570 miljonit eurot, ebarealistlik pensionitõusulubadus 594 miljonit eurot.

Sotsid kavandavad kuuekordset maamaksu tõusu

Kui üldse midagi üllatas ja silma jäi, siis SDE lubadus viia läbi maa korraline hindamine, mis tähendaks kuni kuuekordset maamaksu tõusu.

Nimelt toob rahandusministeerium välja, et maa hind on viimase hindamisega võrreldes kasvanud keskmiselt 6 korda, seega suurendaks sotsid maamaksu laekumist kuni 300 miljoni euro võrra.

Suurem osa elamumaast on maamaksust vabastatud, seega tähendaks see sisendkulude kasvu peamiselt ettevõtetele, mis aga omakorda kantakse edasi tarbijatele - läbi hinnatõusu. 

Arvata võib, et ka sotsid ise ei ole seda nüanssi oma programmis lõpuni läbi mõelnud.

Elame-näeme, kuidas see nende reitingule mõjub.

Et keegi mind ei süüdistaks selle hirmujutu välja mõtlemises, siis siin on ekraanipilt rahandusministeeriumi tabelist.

Mõistagi võib siin olla nüansse, mida ma ei tea ja ei mõista - seega huvitav oleks kuulda, millised on sotside endi selgitused selles küsimuses. 
 

Lisa kommentaar

Email again:
Kommentaarid (1)
Viimane korraline maahindamine toimus 2001. aastal. Korralist maa hindamist on omavalitsused oodanud 15 aastat, sest maamaks on ainuke maks, mis laekub 100% omavalitsuse eelarvesse. Arvestades, et meil on Eestis kehtestatud elamumaale tiheasustusalal 0,2ha ulatuses tasuta maamaks ning haja-asustuses 2ha ulatuses tasuta maamaks, siis paljusid inimesi see üldse ei puuduta.
Nii Rahandusministeerium kui Raimond Kaljulaid jätsid aga mainimata, et maamaksu protsendi kinnitab kohalik volikogu ja ükski vallavolikogu ei tõsta oma elanike maamaksu summat 6 korda! Kui Tallinna linn soovib oma elanikele maamaksu protsendi määrata 0- peale, siis Keskerakonnal on selline võimekus linnavolikogus täiesti olemas.
Ott Valdma · 20. veebruar 2019